Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne

Jak zapobiegać ciąży

Antykoncepcja hormonalna jest najpopularniejszą i najbardziej pewną metodą zapobiegania ciąży. Niestety, tabletki antykoncepcyjne mogą wywoływać sporo skutków ubocznych, z powodu których wiele pań rezygnuje z tej formy zabezpieczenia.

Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej jest jedną z najczęściej stosowanych form zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Tabletki antykoncepcyjne zawierają żeńskie hormony płciowe, które hamują owulację i nie dopuszczają do zapłodnienia. Na rynku dostępny jest szereg różnych tabletek antykoncepcyjnych, które zawsze powinny być dobierane do indywidualnych potrzeb każdej kobiety.

Dlatego też zawsze antykoncepcja powinna być przepisana przez lekarza ginekologa – niewskazane jest na przykład odkupowanie tabletek od koleżanki czy kupowanie ich z nie do końca legalnych źródeł. Źle dobrana antykoncepcja może być nie tylko nieskuteczna, ale również nieść za sobą sporo dolegliwości zdrowotnych.

Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne

To temat, który spędza sen z powiek wielu paniom. Najczęściej po rozpoczęciu przyjmowania antykoncepcji hormonalnej pojawiają się takie negatywne skutki, jak zwiększenie masy ciała, zatrzymywanie wody w organizmie, bóle głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy pogorszenie stanu cery. Bardzo często antykoncepcja hormonalna wpływa również na obniżenie poziomu libido.

Większość skutków ubocznych, o ile nie są objawami innych toczących się w organizmie chorób, można wyeliminować poprzez zmianę jednych tabletek na inne. U kobiet, które dopiero zaczynają przyjmować antykoncepcję hormonalną może minąć sporo czasu, zanim przepisane tabletki będą odpowiadać im potrzebom i nie będą powodowały skutków ubocznych.