Praktyczny sposób na oddzielenie wielkich mas – ściany oporowe

Jakie są zalety ścian oporowych

Mur oporowy to konstrukcja, którą na polskich posiadłościach spotkać możemy coraz częściej. Nic też nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miałoby się to zmienić. Jest to raczej mało prawdopodobne. Pamiętać trzeba bowiem przede wszystkim o tym, że takie ściany oporowe mają mnóstwo zalet, o czym za chwilę postaramy się napisać nieco więcej. Na wstępie zaznaczmy od razu, że takie murki pełnią przede wszystkim funkcję wzmacniającą oraz zabezpieczającą.

Nie zapominajmy również i o tym, że samych rodzajów murków oporowych jest obecnie naprawdę wiele. Zaliczamy to nich między innymi ściany wspornikowe, a więc konstrukcje zagłębione w podłożu, które podtrzymują grunt. Te wykonuje się na przykład z drewna, żelbetu lub stali. Kolejnym rodzajem są natomiast mury grawitacyjne, które stawia się z kamienia bądź też betonu. Ponadto wspomnieć trzeba o ścianach oporowych będących konstrukcjami złożonymi wykonanymi z różnych elementów oraz konstrukcjach oporowych kątowych i kątowo-żebrowych.

Funkcje zabezpieczające – ściany oporowe

Funkcje zabezpieczająca i wzmacniająca są tutaj oczywiste. Nie wspomnieliśmy jednak o jeszcze jednej, ale bardzo ważnej, a więc funkcji dekoracyjnej. W tym miejscu zahaczyć trzeba o małą architekturę, a więc na przykład ogród. Tam takie ścianki również sprawdzają się doskonale.

Szczególnie w sytuacji, kiedy to połączymy je z okazałą roślinnością. Wówczas będzie to miejsce nie tylko niezwykle praktyczne, ale również i doskonałe w ujęciu wizualnym. Szczególnie że ściany oporowe mogą też służyć jako oparcie pod skalniak, który również takim ogrodom potrafi dodać uroku.