Naturalne balsamy do ciała obowiązkowe w każdej łazience

naturalne preparaty

Jaki balsam do ciała wybrać?

Sztuczne, czy naturalne? To pytanie zadaje sobie większość kobiet. Zarówno jedna, jak i druga grupa kosmetyków ma swoje dobre i złe strony. Czy warto oszczędzać pieniądze i kupować sztuczne wyroby? Może lepszą strategią okaże się inwestycja w ekologiczne kosmetyki, jak choćby naturalne balsamy do ciała.

Sztuczne kosmetyki są tańsze. Różnice cenowe potrafią być bardzo duże. To właśnie skłania większość konsumentek do zakupu syntetycznych specyfików. Inną zaletą sztucznych kosmetyków jest łatwość rozpuszczenia w nich niektórych substancji takich jak witamina C, czy różne koenzymy. Naturalne balsamy do ciała często nie mogą pochwalić się takimi stężeniami tych substancji.

Zawartość balsamu

To oczywiście nie oznacza, że ich tam nie ma. Zarówno koenzymy, jak i różne witaminy występują naturalnie w niektórych roślinach, więc będą też w balsamach. Na etykietach reklamowych syntetycznych zamienników widnieją wielkie napisy, informujące o dużych ilościach substancji czynnych. Pamiętajmy, że działanie koenzymów i witamin nie zależy tylko od ich stężenia.

Zasadnicze znaczenia ma biodostępność tych cząsteczek, czyli to jak intensywnie przechodzą do naskórka. Balsamy do ciała naturalne mogą pochwalić się wysoką wartością tego parametru. Sztuczne kosmetyki częściej wywołują odczyny alergiczne. To za sprawą mniej podobnych do występujących w organizmach żywych cząsteczek. One potrafią wywołać nagły wyrzut histaminy z komórek tucznych znajdujących się w naszej skórze. Następstwami tej reakcji jest silny świąd, zaczerwienienie i wysypka.

Alergia na balsam do ciała


Ekologiczne balsamy
do ciała mają wyższy poziom biodostępności, to właśnie powoduje ich skuteczność w działaniu długoterminowym. Cząsteczki w nich zawarte, są na tyle podobne do tych występujących w organizmie ludzkim, że niezwykle rzadko powodują odczyny alergiczne. Te, jeżeli wystąpią, są znacznie mniej wyrażone. Do minusów możemy zaliczyć wyższą cenę i efekt, który pojawi się dopiero po dłuższym stosowaniu.

Każdy jednak ma tylko jedną skórę i powinien o nią dbać. Sztuczne kosmetyki często powodują efekt niekorzystny. Naturalne balsamy do ciała wypadają lepiej w badaniach klinicznych. Ostateczna decyzja należy jednak do konsumenta.