Czym w zasadzie jest kolumbarium

miejsce na urny

Kolumbarium to typ zbiorowego grobowca, który budowany jest zazwyczaj w formie prostopadłościanu, na jego ścianach umieszczone są tabliczki dotyczące zmarłego, w środku zaś przechowuje się prochy. Jego historia rozpoczyna się w czasach starożytnego Rzymu i trwa do dziś – czasów, w których kolumbaria zaczynają być coraz bardziej popularne. Można zakupić kolumbarium wykonane w różnych konfiguracjach, niekiedy modułowe. Tworzy się je z rozmaitych kamieni. 

Dlaczego warto wybrać kolumbarium?

Jest kilka przyczyn, dla których lepiej wybrać pochówek w kolumbarium niż ten tradycyjny. Pierwszym jest oczywiście przestrzeń. Coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których zaczyna brakować miejsca na cmentarzach. Miasto zmuszone jest wtedy do przeznaczania kolejnych ziemi, tak by każdy zmarły miał swoje miejsce. Wybierając kolumbarium oszczędzamy miejsce na cmentarzu i jesteśmy tym samym bardziej ekologiczni.

Ważnym aspektem, który przemawia za wyborem kolumbarium na miejsce pochówku jest fakt, że będzie ono bardziej praktyczne od tradycyjnego grobowca. Na tej samej powierzchni możemy zatem pochować większą ilość zmarłych.

Kolejną przyczyną wyższości kolumbarium nad zwykłym nagrobkiem są niższe koszty wykupienia miejsca. W zależności od materiału wykonania, kwota ta jest bliska 4 tysięcy złotych, podczas gdy koszt wykupienia tradycyjnego miejsca pochówku oraz postawienie na nim nagrobku wynosi około 10 do 15 tysięcy złotych. Jednak, żeby dokładnie zapoznać się z kosztami najlepiej skontaktować się z firmą produkującą kolumbaria (przykład) pod indywidualne zamówienie Klienta.

Z jakich materiałów wykonywane są kolumbaria?

Fakt, że koszty pochówku w kolumbarium jest uzależniony od materiału, z którego został wykonany, nasuwa pytanie, z jakich materiałów najczęściej budowane są kolumbaria. W głównej mierze miejsca pochówku wykonuje się z różnego rodzaju kamieni. W przypadku firm produkujących kolumbaria pod zamówienie materiał można wybrać indywidualnie podczas konsultacji z wykonawcą. Większość producentów oferuje bardzo szeroki zakres różnobarwnych materiałów uwzględniając w tym granit i marmur.